Kedi Dili tatlısı Tarifi

Video

Malzemeler
1 paket kedi dili bisküvi
Kedi dili tatlısı kreması için malzemeler
500 ml. süt
3 yemek kaşığı un
4 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı nişasta
1 paket vanilya
1 silme yemek kaşığı tereyağı
Kedi dili kremşantisi için malzemeler
1 paket toz kremşanti
200 ml. süt
Şerbet için malzemeler
1.5 su bardağı su
1 su bardağı şeker

Tarifi
Su ve şekeri derin bir tencereye konarak altı yakılan ocağa tencereyi koyarak malzemeler kaynatılır ve tenceredeki malzemeler kaynadıktan sonra şerbet kıvamını aldığında bir kenara alınıp bekletilir.

Geniş bir tepsiye kedi dili bisküvileri aralarında çok hafif aralık olacak şekilde dizilerek bisküvilerin üzeri soğuyan şerbetle ıslatılır. Sonrasında da kenara konulur. Hem şerbetin kedi dili bisküvileri yatarından iyice çekilmesi hem de soğuması için.

Derin bir tencere içerisine vanilya ve tereyağı hariç bütün malzemeler konularak altı yanan ocağa konulduktan sonra kıvamı koyulaşıncaya kadar pişirilir, ocaktaki malzemelerin kıvamı koyulaşınca vanilya ile tereyağı da eklenerek tereyağı eriyip iyice malzemelerle karıştırıldıktan sonra ocak altı kapatılır. Biraz beklenerek krema dinlendirilir.

Dinlendirilen ve ılıklaşan krema tepside dizilmiş olarak bekletilen bisküvilerin üzerine dökülerek üzerini kaplayacak şekilde yayıldıktan sonra soğuması için beklenir.

Krema da tamamen soğuduktan sonra, kremşanti tarifine göre hazırlanarak soğumuş olan kremanın üzerine dökülür ve kedi dili tatlısı buzdolabında 4 – 5 saat kadar bekletilir. Buzdolabında bu sürede bekletilen kedi dili tatlısı çok daha lezzetli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir